Wednesday, October 7, 2015

Co ta jesień?
Wstajesz rano – ciemno. Wychodzisz z pracy/uczelni – ciemno. Wiatr jakby zimniejszy, a cała zieleń dookoła powoli zmienia się w żółto – brązową smutną kupkę nieszczęścia. Ty wstajesz niewyspany, kładziesz spać się wykończony, a efektywność Twoich działań w ciągu dnia drastycznie spadła. Ni chybił – to jesień. Coraz dłuższe noce i zapadające wieczory nie napawają chyba nikogo optymistycznie. Nie pozostaje nam nic innego, niż tylko odliczać dni i tygodnie do zimy, która choć na chwilę rozświetli białym puchem wszechobecne, dołujące szarości. A potem do wiosny i lata, by potem znów zderzyć się z dołującą aurą jesieni. Cały czas na coś czekamy – na piątek, na wypłatę, na imprezę, na wakacje, na wiosnę, lato czy święta...A gdyby tak coś zmienić w swoim życiu by potrafić cieszyć się każdym dniem i traktować go jak właśnie ten, na który niecierpliwie czekamy?
Nie potrafimy cieszyć się małymi rzeczami – a tymi codzienność obdarowuje nas często i w dużych ilościach. Czekasz na grube miliony, więc kiedy znajdujesz zgubione przez kogoś 2 złote, zamiast cieszyć się z tego, że los się do Ciebie uśmiechnął, marudzisz że tylko tyle. Przechodząc obok posesji sąsiada widzisz psa cieszącego się na Twój widok – ale nie zwracasz uwagi, bo co znaczy dla Ciebie ten pies? Wyprawa w plener cieszy wedle miary „lajków” na Facebooku pod zdjęciami z tejże. Relaks nad wodą? Jasne, ale koniecznie w towarzystwie i przy grillu. Zatraciliśmy się w konsumpcyjnym świecie – nie potrafimy dostrzec tego, co bezinteresownie daje nam otoczenie, ani korzystać z ciszy, spokoju i relaksu pośród przyrody. W dodatku sami ją niszczymy – choć większość z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, że czyni to codziennie, prozaicznymi na pierwszy rzut oka czynnościami. Czy wiesz, że używanie popularnych środków chemicznych (czyszczących, piorących, czy nawet kosmetyków) jest bardzo niebezpieczne dla wody i powietrza, a co za tym idzie – wszystkich organizmów żywych? Czy wiesz, że plastikowe reklamówki, choć wydają się nieodłączną codziennością, są śmiercionośne dla przyrody? (dowiedz sięwięcej o tym, jak w praktyce wygląda sprawa reklamówek).
Codzienność przynosi tyle dobrych rzeczy – rozejrzyj się dookoła siebie i spróbuj spojrzeć innym okiem na otaczającą Cię przyrodę. Wsłuchaj się w szmer wiatru, w szeleszczące liście na drzewach czy szum wody. Poobserwuj przez dłuższą chwilę zwierzęta i ptaki w parku czy lesie. Przestań gonić za dobrami materialnymi, bo przegapisz najpiękniejsze momenty w życiu! Żadne drzewo nie będzie jesienią wyglądać kolejnego roku tak samo jak teraz, a trawa nie ułoży się w ten sam sposób na wietrze. To przyroda właśnie dostarcza nam najwięcej radości i zadumy – jednak nie każdy z nas potrafi to dostrzec, a wielka szkoda.


No comments:

Post a Comment